جغرافیای طبیعی استان گلستان

استان گلستان از لحاظ طبيعي و توپوگرافي به سه بخش مشخص تقسيم مي شود :

ناحيه كوهستاني :

رشته كوه هاي البرز به صورت نواري بر سرتاسر بخش جنوبي استان از غرب به شرق امتداد دارد و اين ناحيه را از فلات مركزي ايران جدا مي سازد . اين كوه ها به منزله سدي ، از عبور رطوبت و ابرهاي باران زا به داخل فلات مركزي ممانعت نموده و عامل ريزش بارش بيشتر در اين منطقه مي باشند . به همين دليل است كه سرتاسر بخش جنوبي استان به جزء بعضي از مناطق مرتفع تر تا 2400 متر ، پوشيده از جنگل هاي انبوه مي باشد . بلندترين كوه هاي اين ناحيه شاهوار و شاهكوه نام دارند ، كه ارتفاع آن ها به ترتيب 3945 و 3816 متر و اغلب پوشيده از برف با دامنه هاي مه آلود مي باشد . در قلل و ارتفاعات شاهكوه يخچال هاي طبيعي نيز وجود دارد .

ناحيه كوهپايه و دامنه:

اين بخش كه قسمت مياني استان را شامل مي شود از حد شمالي بخش كوهستاني تا رودخانه قره سود و امتداد مرز مشترك روستاهاي فارس زبان و نواحي تركمن نشين مي باشد . اين بخش شامل حاصلخيز ترين اراضي استان گلستان است و اكثر شهرهاي أباد و پرجمعيت نظير گرگان ، كردكوي ، علي آباد ، مينودشت ، آزادشهر ، كاليكش و راميان نيز در همين بخش قرار دارند . وجود آثار و شواهد بسياري نظير تپه هاي قديمي ، خاكريز هاي دستي ، ديوار كشي ها ، كانال هاي آبياري ، كاريزها و غيره حكايت از فعاليت گسترده و قديمي در اين بخش از استان است .

ناحيه دشتي:

اين ناحيه از استان ، جلگه وسيعي است كه كمتر ، برجستگي و ناهمواري هايي در آن مشاهده مي شود . حد شمالي آن رود اترك و حد جنوبي آن بخش مياني استان و رودخانه گرگان رود است . طول اين دشت حدود 150 كيلومتر و عرض آن از 60 تا 80 كيلومتر متغير است و از ته نشست درياي خزر تشكيل يافته است .

آب و هوا:

استان گلستان داراي آب و هواي نيمه مديترانه ( نيمه مربوط تا نيمه خشك تا خشك ) مي باشد و در مجموع رطوبت هوا و بارندگي آن از مازندران و گيلان كمتر است و هر جه به سمت شرق پيش مي رويم رطوبت هوا كاهش پيدا كرده ، هوا خشك تر مي شود . ميزان دما از شمال به سمت جنوب كاهش پيدا مي كند . سردترين ماه هاي سال ، دي و بهمن و متوسط ايام يخ بندان منطقه 18 روز در سال و گرم ترين ماههاي سال ، تير و مرداد مي باشد . براساس آمار هواشناسي حداكثر درجه حرارت مطلق استان در تيرماه معادل 48 درجه و حداقل درجه حرارت مطلق معادل 6/12 درجه سانتيگراد است . استان گلستان در مسير دو نوع جريان باد قرار گرفته كه هر يك تاثبر خاص و متضادي بر روي آب و هواي استان دارند . دسته اول جرياناتي هستند كه از شمال به جنوب مي وزند و منشاء سردسير دارند . اين جريان در زمستان ها سبب سردي هوا ، ريزش برف ، پديد آمدن يخ بنـــــدان ، در تابستان ، عامل خنكي و لطافت هوا مي شود . دسته دوم ، جرياناتي هستند كه از غرب به شرق مي وزند و منشاء مديترانه أي و خزري دارند و حامل رطوبت بوده و ابرهاي باران زا در طول دشت پراكنــــــده مي سازند . به همين جهت ميزان رطوبت از غرب به شرق كاهش يافته ، و ميزان بارندگي كاسته مي شود .و در تابستان عامل تعديل آب و هواي دشت و مرطوب گرديدن دامنه مي گردد .
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

نظرات این مطلب :


نام شما
ایمیل شما


پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال : 16 منهای 1 ؟ (جواب بصورت عدد ) ( برای تشخیص کاربر از ربات )
پاسخ :*

ارتباط با مدیر استان

منوها

آمار


آمار بازدید
بازدید امروز: 2476
بازدید دیروز: 24901
بازدید ماه:618366
بازدید سال:3020441
بازدید کل:3755667

حدیث روز

امام باقر (ع) می فرماید : به مردم بگوييد بهتر از آن چيزى كه می خواهيد به شما بگويند.

دانلود نرم افزار

تابلو اعلانات

فرا رسیدن 18 آبان ، روز ملی کیفیت را گرامی باد.