چگونه بنزین بزنیم

فیزیکدان ها چه طور بنزین می زنند؟ توصیه های علمی برای جلوگیری از متضرر شدن در پمپ بنزین
فیزیکدان ها چه طور بنزین می زنند؟ نشریه علمی «لذت فیزیک» در هفدهمین شماره خود توصیه هایی دارد درباره زمان و نحوه بنزین زدن که می تواند به صرفه جویی در مصرف بنزین خودروها کمک کند.
به گزارش سرویس علمی ایسنا، در این مطلب توصیه شده است که ترجیحا صبح زود که حرارت زمین هنوز در پایین ترین حد قرار دارد بنزین بزنید چون در تمام پمپ بنزین ها مخزن سوخت در زیرزمین قرار دارد و هر چه زمین سردتر باشد، بنزین غلیظ تر و متراکم تر است.
وقتی هوا گرم می شود، بنزین منبسط می شود. بنابراین، خرید بنزین در بعد ازظهر و حتی شب که هنوز هوا کاملا سرد نشده و بر بنزین اثر نگذاشته، سبب می شود که یک لیتر شما واقعا یک لیتر نباشد.
در صنعت نفت، گرانش معین و حرارت بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما، اتانول و سایر محصولات نفتی نقشی مهم ایفا می کنند.
هر درجه حرارت که افزایش یابد منفعت زیادی نصیب این صنعت می کند؛ اما جایگاه های سوخت دارای دستگاه جبران حرارت در پمپ هایشان نیستند.
وقتی مشغول بنزین زدن هستید، دستگیره را تا آخر فشار ندهید. اگر نگاه کنید، می بینید دارای سه درجه است: کند، متوسط و تند. در حالت کند میزان تبخیر را که در اثر پمپ شدن بنزین حاصل می شود به حداقل می رسانید. همه شیلنگ ها دارای محل بازگشت بخار هستند.
اگر سریع بنزین بزنید، مایع دیگری که وارد مخزن بنزین شما شده بخار می شود. این بخار مکیده شده وارد مخزن زیرزمینی می شود به طوری که وقتی شما بنزین می زنید، در واقع به آ ن میزان که دستگاه نشان می دهد بنزین نزده اید.
یکی از مهمترین نکات برای بنزین زدن این است که وقتی باک خودرو نصفه است، بنزین بزنید. دلیل آن این است که هر چه بنزین بیشتری داخل باک باشد، هوای کمتری فضای خالی آن را اشغال می کند. بنزین به مراتب سریع تر از آن چه که تصور می کنید تبخیر می شود.
مخازن ذخیره بنزین دارای سقف داخلی شناور هستند. این سقف به عنوان نقطه صفر بین بنزین و جو عمل می کند تا تبخیر را به حداقل برساند.
نکته دیگری که باید یادآوری شود این است که اگر تانکر بنزین در حال تخلیه به مخزن بنزین باشد و شما هم در جایگاه سوخت باشید، در آن موقع بنزین نزنید.
به احتمال زیاد بنزینی که تخلیه می شود سبب می شود که بنزین داخل مخزن به هم بخورد و آن چه از آشغال و آلودگی که معمولا ته نشین می شود، بالا بیاید و قسمتی از آن نصیب خودرو شما شود.
به گزارش ایسنا در هفدهمین شماره مجله «لذت فیزیک»، علاوه بر این توصیه ها، مقالات و مطالب خواندنی دیگری با عناوین «جهان های موازی»، «هندسه بی نهایت ها؛ مروری بر خواص اشکال فراکتال»، «نگاهی به تلاش های انشتین برای وحدت نیروها»، «تطابق ریاضیات با دنیای واقع» و ... نیز درج شده است.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

نظرات این مطلب :


نام شما
ایمیل شما


پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال : 16 منهای 1 ؟ (جواب بصورت عدد ) ( برای تشخیص کاربر از ربات )
پاسخ :*

ارتباط با مدیر استان

منوها

آمار


آمار بازدید
بازدید امروز: 3615
بازدید دیروز: 24901
بازدید ماه:619505
بازدید سال:3021580
بازدید کل:3756806

حدیث روز

پیامبر اکرم (ص) می فرماید : بهترين كارها در نزد خدا نماز به وقت است ، آنگاه نيكي به پدر و مادر ، آنگاه جنگ در راه خدا

دانلود نرم افزار

تابلو اعلانات

فرا رسیدن 18 آبان ، روز ملی کیفیت را گرامی باد.