درباره استان/ معرفي استان گلستان و ويژگي هاي آن

معرفي استان گلستان

استان گلستان به لحاظ برخورداري از جاذبه هاي غني گردشگري بخصوص جاذبه هاي اكوتوريسم (كه به گنجينه اكوتوريسم ايران معروف است) يكي از قطب هاي گردشگري در شمال ايران محسوب مي گردد. فرهنگ و تاريخ بيش از 5000 سال آن، مملو از آثار ارزشمند و ذي قيمت به جاي مانده تاريخي كه اقوام گوناگون كرد، لر، ترك، بلوچ، عرب، تركمن و . . . را در چهار اقليم متفاوت در خود جاي داده و ابراني كوچك را در اين خطه سر سبز به وجود آورده است.
اين استان با مساحت 7/20380 كيلومتر مربع 3/1 درصد مساحت كل كشور را تشكيل مي دهد. از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از غرب به درياي خزر و استان مازندران و از شرق به استان خراسان محدود است. بر اساس سرشماري سال 1385 داراي 1610845 نفر جمعيت مي باشد كه از كل جمعيت استان 9/48 درصد جمعيت شهري، 1/51 درصد روستائي مي باشند. گلستان بر اساس آخرين تقسيمات كشوري داراي 11 شهرستان مي باشد

موقعيت و ويژگي هاي استان گلستان

استان گلستان با مساحتي بالغ بر 22هزار كيلومتر مربع در جنوب شرقي درياي خزر واقع شده است كه از شمال به جمهوري تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان و از غرب به استان مازندران محدود است.
جمعيت استان بر اساس سرشماري سال 1381 حدود 000/600/1 نفر بوده كه 7/58 درصد آن در مناطق روستايي و 3/41 درصد در مناطق شهري ساكن هستند. جمعيت مذكور در 11 شهرستان، 18 شهر، 16 بخش 45 دهستان قرار دارند. جغرافياي طبيعي استان به نحوي است كه به سه بخش كوهستاني، دامنه اي و جلگه اي تقسيم شده و از نظر آب و هوايي داراي اقليم مديترانه اي و بياباني است. قره سو، اترك وگرگانرود از رودهاي پر آب استان محسوب مي شوند و پيرگرد كوه بلندترين كوه استان بوده و كوه هاي گلدين، شاهكوه، زريوان و خواجه قنبر از ديگر كوه هاي مهم استان به شمار مي روند.
در كنار كشاورزي كه محور اصلي فعاليت هاي اقتصادي مردم اين استان است، دامداري، شيلات و صنايع تبديلي نيز از رونق خاصي برخودار است. از محصولات عمده كشاورزي منطقه مي توان از گندم، پنبه، دانه هاي روغني، غلات، توتون، برنج و . . . را نام برد.


وضعيت اقتصادی گلستان

اين استان به دليل همجواري با كشور تركمنستان و داشتن موقعيت مناسب براي صدور و ترانزيت كالا به اين جمهوري و ساير جمهوري هاي استقلال يافته به جهت دسترسي مستقيم به كشورهاي مزبور از طريق دريا و زمين ، داشتن راه آهن سراسري كه علاوه بر مركز استان با ورود به اسكله اصلي تجاري بندرتركمن ، درياي خزر را به خليج فارس و اروپا متصل مي سازد و وجود تأسيسات كامل گمركي مي تواند نقش بسيار مهمي در صدور كالا ( اعم از توليدات خود استان و ساير استانها ) داشته باشد . بهره گيري از اين موقعيت مناسب براي بازرگاني خارجي استان يكي از محورهاي اصلي توسعه استان به شمار مي رود .


جغرافیای طبیعی استان گلستان

استان گلستان از لحاظ طبيعي و توپوگرافي به سه بخش مشخص تقسيم مي شود :

ناحيه كوهستاني :

رشته كوه هاي البرز به صورت نواري بر سرتاسر بخش جنوبي استان از غرب به شرق امتداد دارد و اين ناحيه را از فلات مركزي ايران جدا مي سازد . اين كوه ها به منزله سدي ، از عبور رطوبت و ابرهاي باران زا به داخل فلات مركزي ممانعت نموده و عامل ريزش بارش بيشتر در اين منطقه مي باشند . به همين دليل است كه سرتاسر بخش جنوبي استان به جزء بعضي از مناطق مرتفع تر تا 2400 متر ، پوشيده از جنگل هاي انبوه مي باشد . بلندترين كوه هاي اين ناحيه شاهوار و شاهكوه نام دارند ، كه ارتفاع آن ها


معرفي گردشگاه هاي طبيعي استان گلستان

پارك جنگلي نهارخوران

اين پارك قديمي ترين تفرجگاه هاي استان گلستان بوده كه در 4 كيلومتري جنوب شهر گرگان واقع شده است. داراي فضاي جنگلي در طرفين جاده براي تفرج است. و با داشتن آب و هواي مناسب و دامنه پر شيب جنگلي مورد استفاده تفرج كنندگان داخلي و خارجي قرار مي گيرد. اين پارك داراي مهمانسرا هاي عمومي به ويژه مهمانسراها و كمپ هاي اقامتي زيبا است.

پارك ملي گلستان

اين پارك در 150 كيلومتري شرق گرگان واقع شده است و


ارتباط با مدیر استان

منوها

حدیث روز

امام صادق(ع) می فرماید : براستی که مومن به منزله کفه ترازوست هر اندازه ایمانش افزوده شود امتحانش نیز سنگین تر می شود.

دانلود نرم افزار

تابلو اعلانات

فرا رسیدن 18 آبان ، روز ملی کیفیت را گرامی باد.