درباره استان/ معرفي استان گلستان و ويژگي هاي آن

معرفي استان گلستان

استان گلستان به لحاظ برخورداري از جاذبه هاي غني گردشگري بخصوص جاذبه هاي اكوتوريسم (كه به گنجينه اكوتوريسم ايران معروف است) يكي از قطب هاي گردشگري در شمال ايران محسوب مي گردد. فرهنگ و تاريخ بيش از 5000 سال آن، مملو از آثار ارزشمند و ذي قيمت به جاي مانده تاريخي كه اقوام گوناگون كرد، لر، ترك، بلوچ، عرب، تركمن و . . . را در چهار اقليم متفاوت در خود جاي داده و ابراني كوچك را در اين خطه سر سبز به وجود آورده است.
اين استان با مساحت 7/20380 كيلومتر مربع 3/1 درصد مساحت كل كشور را تشكيل مي دهد. از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از غرب به درياي خزر و استان مازندران و از شرق به استان خراسان محدود است. بر اساس سرشماري سال 1385 داراي 1610845 نفر جمعيت مي باشد كه از كل جمعيت استان 9/48 درصد جمعيت شهري، 1/51 درصد روستائي مي باشند. گلستان بر اساس آخرين تقسيمات كشوري داراي 11 شهرستان مي باشد

موقعيت و ويژگي هاي استان گلستان

استان گلستان با مساحتي بالغ بر 22هزار كيلومتر مربع در جنوب شرقي درياي خزر واقع شده است كه از شمال به جمهوري تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان و از غرب به استان مازندران محدود است.
جمعيت استان بر اساس سرشماري سال 1381 حدود 000/600/1 نفر بوده كه 7/58 درصد آن در مناطق روستايي و 3/41 درصد در مناطق شهري ساكن هستند. جمعيت مذكور در 11 شهرستان، 18 شهر، 16 بخش 45 دهستان قرار دارند. جغرافياي طبيعي استان به نحوي است كه به سه بخش كوهستاني، دامنه اي و جلگه اي تقسيم شده و از نظر آب و هوايي داراي اقليم مديترانه اي و بياباني است. قره سو، اترك وگرگانرود از رودهاي پر آب استان محسوب مي شوند و پيرگرد كوه بلندترين كوه استان بوده و كوه هاي گلدين، شاهكوه، زريوان و خواجه قنبر از ديگر كوه هاي مهم استان به شمار مي روند.
در كنار كشاورزي كه محور اصلي فعاليت هاي اقتصادي مردم اين استان است، دامداري، شيلات و صنايع تبديلي نيز از رونق خاصي برخودار است. از محصولات عمده كشاورزي منطقه مي توان از گندم، پنبه، دانه هاي روغني، غلات، توتون، برنج و . . . را نام برد.

ارتباط با مدیر استان

منوها

آمار

Error:
آمار بازدید
بازدید امروز:
بازدید دیروز:
بازدید ماه:
بازدید سال:
بازدید کل:

حدیث روز

امام باقر (ع) می فرماید : دانشمندى كه از علمش استفاده شود ، از هفتاد هزار عابد بهتر است.

دانلود نرم افزار

تابلو اعلانات

فرا رسیدن 18 آبان ، روز ملی کیفیت را گرامی باد.