تاریخچه آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان گلستان

آزمايشگاه استان گلستان درسال1378ازاستان مازندران منفك شده وبه عنوان يك مديريت مستقل استاني فعاليت راآغازكرد.ودرحال حاضردر اغلب پروژه هاي ملي واستاني فعال استان حضورداشته وخدمات كنترل كيفيت ارائه مي نمايد.آزمايشگاه استان داراي توانايي انجام كاردرزمينه هاي خاك،بتن،آسفالت،كنترل جوش(چشمي،رنگهاي نافذ،اولتراسونيك)،مطالعات ژئوتكنيك و...رادارد.
بیانیه ماموریت (رسالت) آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان گلستان:
1) مطالعه خواص فيزيكي، مكانيكي و شيميائي خاك و مصالح ساختماني مانند بتن، سيمان، ‌قير و آسفالت.
2) تهيه و تدوين استانداردها.
3) انجام آزمايش‌هاي فني و كاليبراسيون تجهيزات آزمايشگاهي و كنترل عمليات اجرايي.
4) فراهم نمودن امكانات و انجام مطالعات علمي، فني و تحقيقاتي به منظور ارائه راه‌حلهاي مناسب با توجه به توسعه فناوري در زمينه‌هاي مخلوط‌‌هاي آسفالتي، آزمايش‌هاي قير، مكانيك خاك، سنگ، بتن، مصالح ساختماني و روش‌هاي كنترل كيفيت.
5) آموزش كارشناسان، تكنيسين‌ها، متخصصين‌‌، متقاضيان بخش دولتي و غيردولتي.
6) مطالعه، طراحي، محاسبه، نظارت و مشاوره در موارد مكانيك خاك، سنگ، راه، فرودگاه، بنادر، راه آهن، ژئوتكنيك و مقاومت مصالح.
7)ارتباط با منابع علمي ايران، جهان، دانشگاه‌ها و اساتيد برجسته داخلي و خارجي و مؤسسات معتبر استاندارد جهاني و داخلي به منظور تبادل اطلاعات و روش‌هاي نوين.

 

تاریخچه دفتر مرکزی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک

سهم ایرانیان در پیدایش وکاربرد علمی، علم مکانیک خاک مکتوم و ناپیداست و از لحاظ تاریخی نامی از ایرانیان در بوجود آمدن این علم برده نشده است ولی با تحقیقات صورت گرفته بوسیله به این نتیجه رسیده اند که ایرانیان اولین مردمانی بودند که به خواص خاک پی بردند.
معماران ایرانی به خیلی از خصوصیات خاک و اثرات آن در امور ساختمانی در اثر تجربه و واقعیتهای عینی دست یافتند و همین امر سبب گردید که عمر ساختمانها طولانی گردد و در برابر عوامل مختلف جوی و حتی زلزله مقاومت نمایند.
البته برای کشف کامل سهم واقعی ایرانیان در توسعه علم مکانیک خاک، تحقیقات و بررسی های مفصلی در این زمینه صورت پذیرفته است که آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک نیز در این زمینه نقش بسزایی را ایفا نموده است.
دفتر مرکزی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک از سال1334 با نام آزمایشگاه فنی و خاک شناسی با مدیریت دانشمند انگلیسی آقای دکتر رابینسون و مهندس هلندی آقای واندروال و مهندس فرانسوی آقای لوخر فعالیت خود را آغاز نمود. در سال1342 باستناد مصوبه شماره 4296 مورخ 20/3/1342 هیات وزیران با نام آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک تاسیس گردید و براساس مفاد ماده 19 قانون برنامه سوم سازمان برنامه و بودجه با مدیریت آقای دکتر محسن عرفان آغاز بکار کرد.
این مرکز با هدف مطالعه و تحقیق در مورد مصالح ساختمانی، انجام آزمایشهای مکانیک خاک، طراحی، مشاوره، تطبیق وکنترل مصالح و مواد با مشخصات فنی وهمچنین نظارت بر حسن اجرای پروژه های راهسازی، بنادر، اسکله ها، سدها و تاسیسات مورد نیاز وزارتخانه ها و سازمان های دولتی وغیردولتی تاسیس گردید و طبق اصول بازرگانی بوسیله هیات مدیره ومدیرعامل منتخب سازمان برنامه وبودجه (وقت) اداره می گردید.درسال1350 طبق تصویبنامه شماره 144914 به دلیل حجم بالای پروژه های بخش عمرانی- راهسازی و سایر پروژه های مرتبط با وزارت راه و ترابری و همچنین در اجرای مصوبه شماره 144914 مورخ 24/3/1350 هیات وزیران این مرکز به وزارت راه و ترابری انتقال یافت.
در سال 1357 اساسنامه آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک وزارت راه و ترابری با هدف تبدیل آن به یک شرکت دولتی توسط شورای عالی هماهنگی ترابری کشور و وزارت امور اقتصاد و دارایی، در مجلس شورای اسلامی مطرح گردید و در تاریخ 20/11/1363 به تصویب رسید و با نام شرکت سهامی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به فعالیت خود ادامه داد.
همچنین از ابتدای سال1384 به استناد مصوبه شماره 11887 ت/ 32724 هیات محترم وزیران جایگاه این مرکز در نظام فنی و اجرائی کشور ارتقاء یافت و تا کنون بصورت شرکت مادر تخصصی فعالیت می نماید.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

نظرات این مطلب :


ارتباط با مدیر استان

منوها

حدیث روز

امام مهدی (عج) می فرماید : هنگام ظهور فرج را خدا می داند و بس و هر که برای ظهور من وقتی تعیین کند دروزغگو است.

دانلود نرم افزار

تابلو اعلانات

فرا رسیدن 18 آبان ، روز ملی کیفیت را گرامی باد.